(advertentie)
(advertentie)
(advertentie)

75.000 mensen bezochten afgelopen weekend de tiende editie van de Mary Jane cannabisbeurs in Berlijn. In één van de ongeveer 700 stands was de reizende tentoonstelling van de stichting VOC en ENCOD te zien, ‘1976-2026 – The French/Dutch Paradox in the Global Drug War’.

Heel de wietwereld bijeen in Berlijn

De laatste keer dat ik de Mary Jane bezocht was 2024, het jaar dat de nieuwe Duitse cannabiswet van kracht werd. Vorig jaar was ik er niet, zodat ik deze keer nog duidelijker zag hoe snel het evenement is gegroeid. Zes volle hallen en een mega buitenruimte, met nog meer stands, chill out areas, food trucks en een XL podium voor live muziek. Mega!

Ik reisde met mijn oudste zoon Thijs per slaaptrein naar Berlijn. Naast onze rugzakken hadden we een tas met hasjpijpen en andere objecten uit de collectie van drugsexpert August de Loor bij ons, bestemd voor de vitrine van de tentoonstelling. Sensi Seeds verzorgde het vervoer van de rest van de tentoonstelling; hulde aan deze OG’s.

Vader en zoon Bergman gingen met de trein naar ’s werelds grootste cannabisbeurs.

Met een joint in de chill out zone

De slaaptrein komt om zes uur ’s morgens aan in Berlijn, dus we waren al heel vroeg in het enorme beurscomplex om de tentoonstelling op te bouwen. Er heerste een onwerkelijke rust in de hallen, waar bijna alle stands al opgebouwd en ingericht waren. Er was nog vrijwel niemand, op wat beveiligers en Mary Jane medewerkers na.

Toen we klaar waren met opbouwen liepen we met twee grote cappuccino’s en een vers gedraaide joint naar buiten. We namen plaats op strandstoelen in de volledig verlaten chill out zone bij de centrale vijver. De zon scheen uitbundig, de wiet smaakte voortreffelijk. Een piekmoment. Stilte voor de storm, voordat 75.000 stoners deze plek zouden overspoelen.

Een blije ENCOD voorzitter Farid Ghehiouèche en de beroemde ‘levende wietplant in de kooi’.

Onze levende wietplant in de vogelkooi

Ik houd van cannabisbeurzen, met hun hectiek, overprikkeling van alle zintuigen, de korte en langere ontmoetingen met mensen uit de hele wereld en de zekerheid dat bijna iedereen stoned is. Zelfs als je dat niet was kon je makkelijk verdwalen in het beurscomplex, op zoek naar pakweg stand D110 in Hal 21A. Je loopt en praat wat af op zo’n beurs.

De meeste bezoekers schuifelen in een soort halve trance langs de honderden stands en bepalen in een seconde of minder of ze blijven staan of niet. Bij onze stand trok net als eerder in Wenen bij de VN en in Bilbao bij Spannabis, de levende wietplant in de vogelkooi de meeste aandacht.

 

Sensi Seeds deed niet alleen zaden in de aanbieding maar ook kloontjes…

Lachen in de kelder van het Duitse hennepmuseum

Zo’n kort moment gebruikten we om mensen aan te spreken en het Duitse boekje van de tentoonstelling te geven, of de Engelse Exhibition Guide. De woorden ‘Etwas zum lesen?’ heb ik honderden keren uitgesproken. ENCOD voorzitter Farid Ghehiouèche is veel beter dan ik in het aanspreken van mensen en deed dat onvermoeibaar. Ook bestuurslid Ana Afuera hielp mee, zodat iedereen af en toe naar buiten kon voor een blowtje of een wandeling.

Dankzij Ana beleefden we op zaterdag een geweldige stand up comedy avond in de kelder van het Hanf Museum. Tijdens de ‘Mary Jane Museum Sesh’ traden tien comedians op, die al snel merkten dat dit stand up comedy op olympisch niveau was.

Duitsers staan niet echt bekend om hun gevoel voor humor én iedereen was stoned. ‘Dit is echt een goede training in timing’, aldus een van de comedians.

Ondenkbaar in Nederland, heel gewoon in Berlijn: wietexperiment-kweker CanAdelkaar verkoopt stekjes aan het publiek!

Buitenlandse beroemdheden spotten

Volgens de organisatie kwam zo’n zeventig procent van de standhouders dit jaar van buiten Duitsland. Mary Jane heeft de rol van Spannabis als dé Europese beurs overgenomen. Dat bleek ook uit de komst van Amerikaanse beroemdheden als Berner, Sherbinski, Josh ‘RAW’ Kesselman en Mike Tyson. Berlin is the place to be.

Nog een piekmoment; ik heb ‘Guru of ganja’ Ed Rosenthal een exhibition guide gegeven en kort verteld over de tentoonstelling. Ed deed mij ruim dertig jaar geleden inzien dat cannabis veel meer is dan een journalistiek interessant onderwerp. Zijn invloed is immens; miljoenen mensen hebben van hem geleerd hoe je wiet moet kweken. Bewonderenswaardig.

Berner op Mary Jane. De Amerikaanse rapper en ondernemer is vooral bekend als CEO van het wereldberoemde cannabis- en lifestylemerk Cookies.

En nu weer door naar… Parijs!

Als het goed is, is onze reizende tentoonstelling nu in Parijs aangekomen, met dank aan Deli Hemp, die alles vanuit Berlijn hebben meegenomen. Ik ben best trots dat het ons is gelukt om de expo op 18 juni in het centrum van Parijs te laten zien.

Op de website van de French/Dutch Paradox expo kun je lezen waarom die datum belangrijk is en waar je de expo nog kunt gaan bekijken…