(advertentie)
(advertentie)
(advertentie)

Dat tabak roken slecht voor je is, is bekend. Maar dat ook het roken van wiet in een joint – nog altijd de populairste methode om high te worden – ontzettend veel slechter is dan het inhaleren van wiet met een vaporizer… dat is nieuws. Uit deze studie blijkt namelijk dat er bij vapen tot liefst 99% minder schadelijke chemicaliën vrijkomen dan bij het blowen van een jonko!

Cannabinoïden en terpenen zijn het enige wat je nodig hebt

Het draait in deze Amerikaanse studie – gefinancierd en uitgevoerd in opdracht van Pax, een bekend bedrijf dat vaporizers maakt – allemaal om zogeheten HPHC’s. HPHC staat volgens de definitie van de Amerikaanse voedsel- en medicijnen waakhond FDA voor Harmful and Potentially Harmful Constituents.

Oftewel de gevaarlijke chemicaliën die in rook kunnen zitten – niet alleen in tabaksrook maar ook in de rook van (pure) wiet!

Het in de brand jagen van cannabis door het te roken brengt een aantal schadelijke of potentieel schadelijke stoffen (HPHC’s) vrij, waaronder benzeen, formaldehyde en acetaldehyde. Verdampen daarentegen verhit de cannabis tot ver onder het verbrandingspunt, terwijl er nog steeds cannabinoïden en terpenen vrijkomen.

Foto van de testopstelling om de verschillen tussen verdampen en roken te meten in het PAX-lab.

Go with the flow (en niet met de blow)

Het onderzoek – uitgevoerd door Richard Rucker, directeur productintegriteit bij PAX, en Derek Shiokari, senior chemicus en data scientist bij het bedrijf – vergeleek de aerosol die werd gegenereerd door PAX’s droge kruidenverdamper (FLOW) en hun olieverdamper (TRIP) met de rook van verbrande cannabisjoints.

Het team vergeleek de niveaus van 16 HPHC’s bij verschillende consumptiemethoden, waarbij steeds dezelfde partij met een grinder vermalen Lemon Cake Batter wiet van Humboldt Farms werd gebruikt.

“Bij alle gemeten analysen verminderde verdamping de schadelijke bijproducten met maar liefst 99% in vergelijking met het roken van een joint”, concluderen ze.

De grote boosdoener is het verbranden (en niet de wiet)

“Deze resultaten tonen aan dat verbranding – en niet de wiet zelf – de belangrijkste oorzaak is van schadelijke inhalatieproducten. En dat gecontroleerd verdampen de blootstelling aan deze stoffen aanzienlijk kan verminderen”, stelt de studie.

“Verbranding produceert schadelijke bijproducten, of het nu tabak, hout of cannabis betreft,” zegt Rucker in een persbericht. “Door cannabis te verhitten zonder het te verbranden, vermindert verdamping de vorming van deze giftige stoffen aanzienlijk. Het is dezelfde plant, maar de blootstelling is compleet anders.”

Dit onderzoek helpt volgens hem het verschil te kwantificeren en geeft consumenten meer duidelijkheid over de impact van hun consumptiemethode op de blootstelling aan schadelijke bijproducten.

Verdampen: 99% minder blootstelling aan schadelijke stoffen

Wanneer cannabis wordt aangestoken door het te roken, ondergaan de componenten zoals cannabinoïden, terpenen, lipiden, eiwitten en koolhydraten thermische degradatie en oxidatie.

Dit leidt tot de vorming van fijnstof en genereert extra verbindingen zoals vluchtige organische stoffen, aromatische koolwaterstoffen en stikstofhoudende verbindingen, leren we van de Amerikaanse studie. Voor de goede orde: geen van deze ‘extra verbindingen’ zijn gezond, integendeel.

“De verbranding van cannabis-plantmateriaal produceert een complexe aerosol die talrijke schadelijke bijproducten bevat, gevormd door pyrolyse en oxidatie. Onder vergelijkbare inhalatie-omstandigheden verminderde verdamping van cannabisbloemen de blootstelling aan deze schadelijke stoffen met maar liefst 99% in vergelijking met de rook van een joint.”

Naast gezonder is wiet vapen ook veel effectiever qua high

Deze bevindingen tonen aan dat verbranding de belangrijkste bron is van blootstelling aan giftige chemicaliën tijdens het blowen van wiet, en dat verdampingstechnologieën de vorming van deze bijproducten aanzienlijk kunnen verminderen.

“Van de zestien gekwantificeerde HPHC’s bevatte de verdampte aerosol tot 99% lagere concentraties in vergelijking met de rook van een joint”, concludeert het artikel. “Deze resultaten tonen een drastische vermindering aan van belangrijke verbrandingsmarkers, waaronder aromatische koolwaterstoffen en aldehyden.”

Tja, dat zijn toch cijfers om van te schrikken. Misschien eindelijk toch eens stoppen met roken (tabak en/of wiet) en overstappen op een dry herb vaporizer (droge kruiden verdamper)… Niet alleen gezonder, maar ook nog eens stukken efficiënter qua high worden dan zo’n ouderwetse joint!

LEES OP CNNBS OOK:

Waarom een vaporizer high (veel) anders én sterker is dan een joint

Studie • Stuk higher met vaporizer dan door joint