- Wiet kweken voor eigen gebruik in 2026
- Nog een keer watertanden met Geordy & Sherbet Queen Auto
- Duitse supermarkt biedt wietzaadjes aan (en is razendsnel uitverkocht)
- Hoeveel wietplanten mag je hebben in Nederland? De 5 planten regel uitgelegd
- Studie • Wiet vervaagt herinneringen en ‘verandert’ die zelfs!
- Toad Poison & Toad Poison Autoflower: 2 gelikte gifkikkers 🐸
Wiet kweken voor eigen gebruik in 2026

Thuis wiet kweken is de laatste jaren moderner, kleiner en veiliger geworden. Zelf getimmerde kweekruimtes zijn verruild voor kant-en-klare kweektenten en kweekkasten. LED kweeklampen hebben HPS assimilatielampen verdrongen. En gefeminiseerde wietzaden en autoflowers maken het leven van thuiskwekers makkelijker. Kortom; zo kweek je vandaag de dag wiet voor je eigen gebruik.
Zelf je eigen wiet kweken is tegenwoordig makkelijker dan ooit. De verwachte opbrengst uit een kweekruimte is anno 2026 heel goed uit te rekenen, zodat je geen gram meer hoeft te kweken dan je nodig hebt. Moderne LED kweeklampen zijn veiliger dan een broodrooster of een wasdroger. Ze worden veel minder heet dan ouderwetse HPS assimilatielampen, waardoor een moderne kweek eigenlijk nauwelijks opvalt.
💡 Moderne LED’s vs. HPS kweeklampen – Moderne LED kweeklampen voor thuisgebruik zijn veiliger dan een wasdroger of frituurpan. Ze verbruiken minder energie voor dezelfde opbrengst, worden nauwelijks warm en vereisen geen ingewikkelde installatie. Steek gewoon de stekker in het stopcontact en … LED there be light!

Klein, kleiner, kleinst 📐
Een van de nieuwste trends op het gebied van thuisteelt, is dat kweekruimtes steeds kleiner worden. Dat heeft enerzijds te maken met het beleid hier en in het buitenland. En anderzijds met de komst en evolutie van kweektenten, kweekkasten en LED kweeklampen voor thuisgebruik.
Wiet kweken in de gouden jaren ’80 en ’90
In de jaren ’80 tot aan de beginjaren ’90 was de thuisteler nauwelijks een prioriteit voor politie. Thuiskwekers konden zonder al te veel risico, een complete kamer van hun huis inrichten om wietplanten in te kweken.
Er was weinig reden om de stroom daarvoor te stelen, en dus werd er vrij groot gekweekt door thuiskwekers. De oogst vond daarnaast ook gretig aftrek in coffeeshops, want er werd lang niet zo veel wiet in het buitenland gekweekt als tegenwoordig.
En zo kon ‘ome Jan’ gemakkelijk wat extra’s verdienen en de vakantie van zijn nichtjes betalen. Hij hield er bovendien nog meer dan genoeg wiet voor zichzelf aan over ook.

Een illegale kwekerij die letterlijk ondergronds ging vanwege het hoge risico voor de moderne broodkweker.
Cannabis in de jaren ’90
In de jaren ’90 sloeg het beleid om, en werden thuistelers steeds harder opgejaagd. De politie spoorde kwekers actief op met warmtebeeldcamera’s. Er werden zelfs anonieme kliklijnen opgericht, waar je je buurman anoniem kon verlinken.
Energiemaatschappijen werkten steeds vaker samen met justitie, om straten aan te wijzen waar veel stroom verbruikt werd. Stroom stelen moest hierdoor bijna wel, als je een flinke kweekkamer had.
Dit beleid leidde ertoe dat er een tweedeling onder kwekers kwam. De meeste zolder-, kamer- en kelderkwekers stopten ermee. Alleen kwekers die puur voor eigen gebruik wiet kweekten, durfden het nog aan. De coffeeshops werden steeds vaker door import of grote illegale kwekers bevoorraad.
📊 Onbedoeld beleidseffect – Het harde optreden tegen kleine thuiskwekers en het sluiten van veel coffeeshops in de jaren ’90, zorgde paradoxaal genoeg voor meer criminaliteit. De coffeeshops die bleven bestaan werden soms veel te groot, zoals coffeeshop Checkpoint in Terneuzen. Ze moesten voor de aanvoer van cannabis elders zoeken, wat de markt overleverde aan importeurs, ‘cannabis makelaars’, en grote illegale kwekerijen.
De moderne thuiskweker
De groep thuiskwekers die alleen voor eigen gebruik kweekten, is sindsdien gegroeid. Geholpen door gemakkelijk op te zetten kweektentjes, en later LED kweeklampen, loont het vandaag de dag nog steeds enorm om thuis voor eigen gebruik wiet te kweken.
Je bespaart bijna het hele aankoopbedrag van je wiet in de coffeeshop, en dat is een prijs die je nergens krijgt als je wiet verkoopt. Vandaag de dag loont het al om zelf wiet te kweken als je slechts een halve gram per dag gebruikt. En die hoeveelheid wiet kweek je dus al in een kastje dat kleiner is dan de gemiddelde keukenkast.
💰 Enorme kostenbesparing! – Thuis kweek je een gram wiet voor minder dan €1, terwijl je in de coffeeshop vaak €10+ betaalt. Bij een gebruik van 1 gram per dag bespaar je zo €3.000+ per jaar!

Voor eigen gebruik wiet kweken kan anno 2026 ook in het allerkleinste kastje.
LED kweeklicht in plaats van HPS assimilatielampen 💡
Als je in de beginjaren ’80 wiet wilde kweken, dan had je daar behoorlijk wat verstand van elektriciteit voor nodig. Plug en play LED kweeklampen waren er nog niet, en veel growshops waren er in het begin ook nog niet. Sommige ‘hobbyisten’ sloopten zelfs straatlantaarns om aan een kweeklamp te komen. En als je wel aan een HPS assimilatielamp kon komen, dan moest je ook nog goed weten hoe je die moest aansluiten.
De gevaren van oude technologie
Dat aansluiten ging destijds nog op analoge en redelijk onveilige voorschakelapparaten. Iedere hoge druk assimilatielamp vraagt namelijk een hoge piekstroom, zodat je ook een relais moest kunnen aansluiten om hier veilig wiet mee te kunnen kweken.
Wie geen relais wist aan te sluiten, moest dat soms met brand bekopen aangezien de hoge piekstroom van een HPS een tijdschakelaar gemakkelijk liet doorbranden. Je begrijpt dat deze oude assimilatielampen een hoge instapdrempel waren, voor blowers die gweoon wat wiet voor eigen gebruik wilden kweken.
De LED-revolutie
Tegenwoordig is dat gelukkig wel anders, dankzij moderne full spectrum LED kweeklampen, die bovendien steeds voordeliger worden. Een kweeklamp voor eigen gebruik verbruikt daardoor al zo weinig als 65 Watt als je niet veel wiet nodig hebt. Dat is dus minder dan één ouderwetse gloeilamp, en zelfs met de huidige energieprijzen een lachertje.
⚡ LED vs HPS – Een 100W LED kweeklamp levert hetzelfde resultaat als een 150W HPS lamp. Dat scheelt niet alleen veel stroomkosten, maar zorgt ook voor minder warmte-ontwikkeling en brandgevaar voor thuiskwekers. Met LED kan iedereen het hele jaar door een paar wietplanten voor eigen gebruik kweken.

HPS (links) vs. LED licht: LED verbruikt minder stroom en is veel efficiënter en laagdrempeliger dan HPS kweeklampen.
Kant en klare kweektenten & kweekkasten 🏠
Wat het thuis kweken ook veiliger en kleinschaliger heeft gemaakt, zijn de kant-en-klare kweektenten en kweekkasten die je vandaag de dag kunt kopen. Toen die er nog niet waren, moesten thuiskwekers hun kweekruimtes nog gewoon zelf maken. Zulke geknutselde kweekruimtes werden al snel zo groot als een hele kamer, en werden ook niet altijd even netjes volgens de veiligheidsvoorschriften aangesloten.
Voordelen van plug & play kweektenten en -kasten
Kant-en-klare kweektenten en -kasten zijn wat dat betreft een stuk veiliger. Ze zijn bescheiden van formaat, waardoor je niet meteen een hele kamer hoeft te verbouwen. Ze zijn goed geïsoleerd, en dikwijls al voorzien van passende aansluitingen voor randapparatuur. Denk hierbij aan een afzuiger en een koolstoffilter, en lichtdichte openingen, waardoor verse lucht naar binnen stroomt.
Omdat de apparatuur en de ruimte als set worden verkocht, ben je er zeker van dat het ook passend is bij het formaat van je kweekkast of kweektent. Het is gemakkelijk aan te sluiten, als dat niet zelfs al voor je gedaan is door de fabrikant.
✅ Plug & play voordelen – Kant-en-klare kweekkasten komen compleet met afzuiger, koolstoffilter en lichtdichte ventilatie-openingen. Alles is al correct aangesloten en afgestemd op het formaat – geen technische kennis vereist!
Zelf inrichten kan ook nog in 2026
Er bestaan ook kweektenten die je zelf nog moet inrichten. Deze zijn al voorzien van de juiste doorvoeropeningen met de juiste diameter voor passende randapparatuur. Ze hebben stevige bevestigingspunten, om koolstoffilters, LED kweeklampen en andere randapparatuur aan te bevestigen.
Sommige kweekkasten, zoals de CNNBS G-Kit zonder kweeklamp, bevatten alle benodigde apparatuur behalve een kweeklamp. Je kunt je dan zelf naar eigen voorkeur een LED kweeklamp uitkiezen.
De allerkleinste kweekruimtes
Dankzij met name LED kweeklampen zijn de allerkleinste kweekruimtes ook mogelijk. Een full spectrum LED kweeklamp van 65 Watt, is al voldoende om voor eigen gebruik wiet te kweken. Zo’n lamp levert tussen de 50 en 100 gram droge wiet op. De kweekkast of -tent hoeft dan niet groter te zijn dan je nachtkastje.

De Minigrow is verkrijgbaar op CNNBS.shop: een kweekkast hoeft helemaal niet groot en opvallend te zijn.
Kweekkasten van het allerkleinste formaat zijn vrijwel altijd compleet ingericht. Wil je voor de allerbeste kwaliteit en ultieme controle gaan, kies dan voor de Minigrow One. Dit kastje is compleet plug en play te gebruiken, bevat de beste LED diodes van Osram en is slechts 38,2 x 42 x 79,5 cm (bxdxh).
Heb je een wat lager budget, dan kun je ook de Atomic Grow kweektent overwegen (zie de foto hieronder). Deze heeft hetzelfde kweekoppervlak van slechts 40 bij 40 centimeter, en is verder alleen wat hoger. Net als de Minigrow is de Atomic Grow helemaal compleet, en kun je meteen met wiet kweken beginnen.

De gulle oogst uit een Atomic Grow tentje van slechts 40 bij 40 centimeter.
Kweekruimtes voor eigen gebruik
De meeste thuiskwekers gebruiken echter iets meer wiet, en hebben dus een iets ruimere kweekruimte nodig. Dit zijn kweektenten en kweekkasten van 60 x 60 centimeter tot 1,20 x 1,20 meter, om altijd genoeg wiet op voorraad te hebben. Onze eigen CNNBS G-Kits zijn 60 bij 60 centimeter, maar er bestaan ook kweektenten van dit formaat. 80 x 80 en 100 x 100 centimeter zijn ook gangbare maten voor kweektenten.
📐 Gangbare maten voor kweekruimtes – De meest voorkomende formaten zijn: 40×40 cm (mini), 60×60 cm (klein), 80×80 cm (medium), 100×100 cm (standaard) en 120×120 cm (groot). Rechthoekige kasten bieden een iets betere toegankelijkheid tot je planten. De G-Kit XL is zo’n rechthoekige kweekkast, met toch maar één vierkante meter aan kweekoppervlak. Deze kweekkast is kant en klaar en compleet ingericht te bestellen, en ziet eruit als een gewone kast.

Deze G-Kit XL heeft brede schuifdeuren voor makkelijke toegang, en is toch maar 1 vierkante meter groot.
Gefeminiseerde wietzaden 🌱
Wat het kleinschalige kweken van je eigen wiet ook veel toegankelijker maakte, zijn gefeminiseerde wietzaden. Om dat te begrijpen moet je weten dat er aan mannelijke wietplanten geen wiet groeit, en aan vrouwelijke planten wel.
Kwekers willen daarnaast óók uitsluitend vrouwelijke planten hebben, omdat te voorkomen dat die door mannelijke wietplanten bevrucht worden. Eén enkele mannelijke plant kan namelijk alle vrouwelijke planten in een kweekruimte bevruchten.
Vrijwel altijd vrouwelijke wietplanten
Met gefeminiseerde wietzaden ben je verzekerd van alleen vrouwelijke wietplanten. Verreweg de meeste wietzaden zijn tegenwoordig trouwens gefeminiseerd, dus er is enorm veel keus aan wietsoorten. Vrijwel iedere nieuwe strain die uitkomt, is als gefeminiseerd zaadje verkrijgbaar.
✨ 99,9% vrouwelijk – Gefeminiseerde wietzaden produceren in 99,9% van de gevallen een vrouwelijke wietplant. Vooral bij kleine kweekjes van 5 planten of minder is de kans op een mannelijke plant daardoor zo goed als nul.

Gefeminiseerd wietzaad is ideaal voor kleine thuiskwekers. Er komt vrijwel altijd een vrouwelijke wietplant uit.
Hoe kwekers vroeger aan vrouwelijke wietplanten kwamen
Om te begrijpen hoeveel makkelijker gefeminiseerde zaden het jou als moderne thuiskweker hebben gemaakt, moet je weten hoe dat vroeger ging. Met gewone wietzaden (reguliere wietzaadjes) moest je om te beginnen al twee keer zoveel planten kweken als je wilde hebben.
Wilde je vijf gedoogde wietplanten netjes volgens de regels, dan moest je minimaal met 10 wietzaadjes beginnen. Vervolgens moest je de planten scherp in de gaten houden, en de mannelijke exemplaren verwijderen, vóórdat de bloeifase begon.
Het alternatief: stekken
Er was ook een iets makkelijker manier om aan vrouwelijke planten te komen, namelijk door ze als stekken te kopen. Vroeger kon dat soms nog bij de growshop, maar tegenwoordig moet je ze zelf maken of bij een zogenoemde stekkenboer kopen.
Zo’n stekkenboer is in de regel geen kleine thuiskweker maar iemand die zijn geld met wiet verdient. Ook hebben stekkenproducenten in de regel geen website met bestelpagina. Dus vind er maar eens een…
📊 Vroeger vs nu – Vroeger moest je met zo’n 10 zaden starten voor een redelijke kans op 5 vrouwelijke wietplanten. Ook moest je je planten in het begin van de bloeifase constant controleren, en mannelijke planten verwijderen zodra die hun geslacht lieten zien. Tegenwoordig bestel je gewoon 5 gefeminiseerde zaden online, en ben je daarmee verzekerd van 5 vrouwelijke wietplanten.

Met een gefeminiseerd wietzaadje ben je zo goed als verzekerd van een vrouwelijke wietplant.
Klein risico op hermafrodieten ⚠️
Gefeminiseerde wietzaden zijn ideaal voor de kleine thuiskweker. In 99,9% van de gevallen groeit daar gewoon een mooie vrouwelijke wietplant uit. Zeker als je niet meer dan vijf planten per keer kweekt, is de kans heel erg klein dat je geen vrouwelijke wietplanten treft.
Er is met gefeminiseerde zaden echter ook een kleine kans dat één van je planten niet helemaal 100% vrouwelijk is. Dit heeft te maken met het productieproces van gefeminiseerde zaden, die de kans op een hermafrodiete wietplant iets vergroot. Zo’n hermafrodiete wietplant lijkt in eerste instantie vrouwelijk, maar produceert in de bloeifase – naast wiet – ook mannelijke knoppen en stuifmeel.
🔍 Herken hermafrodieten! Let in het begin van de bloeifase extra goed op ronde knoppen zonder witte bloeiharen in de bladoksels. Dit zijn mannelijke bloemen die stuifmeel kunnen verspreiden. Verwijder zo’n plant meteen!
Een hermafrodiete wietplant zoals op de foto, heeft naast vrouwelijke bloemen ook mannelijke bloemen. Je herkent ze aan de ronde knoppen zonder bloeiharen, in de oksels van zijtakken.
Zaadvorming voorkomen (beter dan genezen)
Het risico van een hermafrodiete wietplant, is dat de mannelijke knoppen zich openen en het stuifmeel vrijkomt. Dit stuifmeel kan alle andere planten in je kweekruimte bevruchten, zodat die vol met zaad komen te zitten. Om dit te voorkomen raden we je aan in het begin van de bloeifase altijd goed op je planten te letten. Zie je een mannelijke knop, verwijder die plant dan meteen voordat het stuifmeel vrijkomt. De kans is klein, maar als het gebeurt ben je oh zo blij dat je er snel genoeg bij bent!
Wiet kweken voor eigen gebruik in 2026 🚀
Je ziet het: wiet kweken voor eigen gebruik is niet alleen populairder, maar ook een stuk makkelijker en veiliger geworden. Moderne kweekkasten en LED technologie zijn voor huishoudelijk gebruik ontworpen, gefeminiseerde wietzaden zijn legaal te bestellen, en er is een gigantisch aanbod aan wietsoorten. Er is geen betere tijd om te starten.
Nog meer wiet kweken? We gaan nog dieper op alle facetten van het kweken van je eigen wiet in, in onze Complete Nederlandse Kweekgids 📋

Gefeminiseerde wietzaden zijn legaal en gemakkelijk verkrijgbaar. Foto: Pablo Trujillo Novoa, Shutterstock






































































