(advertentie)
(advertentie)
(advertentie)

Ben je klaar met al dat water geven elke dag? 🌱 Of ga je een paar dagen weg en heb je niemand die je wietplanten kan bewateren? Automatische bewateringssystemen kunnen je kweekleven dan een stuk makkelijker maken. Er zijn namelijk genoeg manieren om je plantjes automatisch te drinken te geven – voor zowel de professionele hobbykweker als de doe-het-zelver.

Van passief bewateren met een zelfgemaakt wick-systeem tot slimme hydroponische oplossingen – er is voor elke kweker een passend systeem dat tijd bespaart en je planten perfect van water voorziet. Maar tijdbesparing is zeker niet de enige reden om je kweek te automatiseren met een bewateringssysteem.

Water geven aan je wietplanten kost dagelijks tijd en energie. Je moet elke dag controleren of je plantjes water nodig hebben. Nieuw voedingswater aanmaken, en vervolgens alle planten individueel bewateren. Voor hobbykwekers met meerdere planten kan dit al snel een uur per dag kosten. Nog lastiger is dat je hierdoor veel minder flexibel bent: een weekendje weg betekent een oppas regelen voor je groene vriendinnen.

💧 De voordelen van automatisch bewateren Minder werk voor jou en een betere groei voor je planten. Automatische bewatering zorgt voor consistente watergiften op het juiste moment, en voorkomt over- en onderbewatering. Ook geeft het je de vrijheid om weg te gaan zonder je kweek in de steek te laten. Bijkomend voordeel: planten die altijd de juiste hoeveelheid water krijgen groeien gelijkmatiger en produceren doorgaans een hogere opbrengst. En dat allemaal zonder elke dag met een gieter te sjouwen.

Automatisch water geven met Blumat Tropf: altijd precies genoeg water en perfect voor aarde.

1. AutoPot systemen: van onder water geven 🏆

AutoPot systemen zijn misschien wel de populairste keuze onder cannabiskwekers die op aarde kweken. En dat is niet voor niets. Het autopot systeem is namelijk erg betrouwbaar, en werkt volledig automatisch zonder elektriciteit, pompen of timers.

Elke ‘AutoPot’ heeft een ingebouwde klep – de zogeheten AquaValve – die automatisch van onderaf water toevoegt wanneer het medium droog wordt. De watertank plaats je iets hoger dan je planten. Zo doet de zwaartekracht het werk, en heb je dus geen pomp nodig. Simpel, betrouwbaar en bewezen effectief.

Voordelen: geen elektriciteit nodig, volledig automatisch, eenvoudig te installeren, uitbreidbaar, geschikt voor alle drainerende media.
Nadelen: watertank moet hoger geplaatst worden, niet geschikt voor pure hydroponische systemen, relatief hoge aanschafkosten.

AutoPot systemen zijn verkrijgbaar vanaf €89 voor een 1-pot systeem (link)

🔧 Autopot is een goede keuze voor beginners AutoPot systemen zijn ideaal voor kwekers die net beginnen met automatisch bewateren. Het heeft geen complexe installatie nodig, en ook geen elektriciteit, pompen of timers. Het systeem is bovendien modulair: begin met één of twee potten en breid later uit. AutoPot werkt uitstekend met aarde, kokos en andere drainerende media, en is geschikt voor 1 tot 10+ planten.

Autopot watersysteem

Het Autopot systeem van Bio Bertje: ideaal voor (biologische) kweken op aarde, of hydrokweken op kokos.

2. Blumat Tropf: zuig- en zwaartekracht 💧

Het Blumat Tropf systeem werkt op basis van bodemvocht en zwaartekracht. De keramische kegel ‘voelt’ aan de zuigkracht constant de vochtigheid van je medium: zodra de aarde droger wordt, ontstaat er onderdruk die een klein ventiel in de kegel opent. Daardoor stroomt water vanuit het reservoir via een slangetje naar de plant – precies zoveel als je zelf instelt.

Met Blumat Tropf hebben je planten altijd de beschikking over precies genoeg vocht in de grond, wat het net als het Autopot systeem hierboven ideaal maakt voor biologisch kweken op aarde. Je hebt alleen een watertank nodig die je iets hoger plaatst dan je planten. Zoals Dokter Groen eerder beschreef, werkt Blumat uitstekend voor cannabis en voorkomt het zowel over- als onderbewatering.

Voordelen: reageert op werkelijke plantbehoefte, geen elektriciteit of pompen nodig, zeer betrouwbaar, geschikt voor verschillende potgroottes, relatief goedkoop.
Nadelen: instelling kan wat tijd kosten, watertank moet hoger geplaatst worden, keramische onderdelen kunnen breken, minder geschikt voor zeer grote planten.

Blumat Tropf is verkrijgbaar vanaf €59,90 (link).

🌿 Bewateren naar de behoefte van je plant Het grote voordeel van Blumat en Autopot ten opzichte van timer-gestuurde systemen, is dat het reageert op de werkelijke waterbehoefte van je plant, en niet op een vast schema. Bij hogere temperaturen of in de bloei – wanneer planten meer drinken – krijgen planten met Blumat en Autopot automatisch meer water. Dat zorgt voor optimale groeiomstandigheden zonder dat jij iets hoeft bij te stellen. Het systeem is ook ideaal voor vakantiebewatering: met een grote tank functioneert het systeem meerdere dagen zonder toezicht.

Blumat bewatering

Het Blumat druppelsysteem in werking in een kweekkast van slechts 60 x 60 centimeter.

3. G-Tools 3-in-1 systeem: veelzijdigheid troef 🔧

Het G-Tools 3-in-1 systeem is een echte allrounder die zowel geschikt is voor aardekweek als hydroponics. Dit Nederlandse systeem kan werken als druppelsysteem, eb-en-vloed systeem, of zelfs als DWC (Deep Water Culture) setup.

Wat dit systeem bijzonder maakt is de flexibiliteit: je kunt het aanpassen aan verschillende kweektechnieken zonder een compleet nieuw systeem te hoeven kopen. Het 3-in-1 systeem wordt geleverd met een kweektafel, reservoir, pomp, timer, en alle benodigde slangen en fittingen.

Voordelen: drie systemen in één, geschikt voor aarde én hydro, Nederlandse kwaliteit en service, compleet systeem met alle onderdelen.
Nadelen: hogere aanschafkosten, meer complex dan eenvoudige systemen, elektriciteit vereist.

Het G-Tools 3-in-1 systeem is verkrijgbaar voor €259,- (link)

🇳🇱 Nederlands product Een groot voordeel van het G-Tools systeem is dat je bij vragen of problemen gewoon in het Nederlands geholpen wordt. Het systeem biedt uitstekende mogelijkheden voor zowel beginners als gevorderde kwekers die meer controle willen.

Slechts 1 Sneeze plant in het 3-in-1 systeem, hydroponisch gekweekt op water (RDWC).

4. Flow en Grow: NFT voor de ‘pro’ 🌊

Het Flow en Grow systeem is speciaal ontworpen voor NFT (Nutrient Film Technique) hydroponische kweken. NFT werkt door een dunne laag voedingsoplossing langs de wortels van je planten te laten stromen, wat zorgt voor optimale opname van voedingsstoffen en zuurstof. Het resultaat is snellere groei en hogere opbrengsten.

Het Flow en Grow systeem ondersteunt 4 tot 39 planten en is daarmee geschikt voor zowel kleine hobbykwekers als serieuze telers. Je hebt er wel wat meer kennis van hydrokweken voor nodig of moet bereid zijn om dat te leren. Ook moet je weten dat het systeem met een pomp werkt, en dat stroomuitval direct problemen geeft bij NFT systemen. Je planten komen dan direct droog te staan.

Voordelen: hogere opbrengsten, snellere groei, efficiënt gebruik van water en voeding, schaalbaar van 4 tot 39 planten, professioneel NFT-systeem.
Nadelen: vereist meer kennis en ervaring, hoger stroomverbruik, gevoelig voor stroomuitval, hogere aanschafkosten.

Flow en Grow systemen zijn verkrijgbaar vanaf €240 (link).

🚀 Meer opbrengst, maar ook meer kennis vereist NFT-systemen kunnen aanzienlijk meer opbrengst leveren dan traditionele aardekweek, omdat wortels continu toegang hebben tot zuurstof én voeding. Daar staat tegenover dat dit systeem meer kennis en monitoring vereist dan eenvoudigere oplossingen. De pomp mag nooit uitvallen; zonder waterstroming drogen wortels binnen enkele uren uit. Zorg dus altijd voor een noodstroomoplossing als je dit systeem gebruikt.

Het Flow Hydroponics systeem in actie bij The Kweker.

5. Big Drippa systeem: betaalbaar druppelen 💰

Het Big Drippa systeem biedt een betaalbare instap in automatisch bewateren. Dit druppelsysteem werkt met een reservoir vanwaar water via druppelaars naar maximaal 6 planten vloeit. Het systeem werkt volledig op zwaartekracht, net als de Blumat en AutoPot systemen.

De installatie is rechttoe rechtaan en vereist geen speciale kennis of elektriciteit. Perfect voor kleinere kweekruimtes waar je gewoon niet meer elke dag met een gieter wil staan.

Voordelen: zeer betaalbaar, eenvoudig te installeren, geen elektriciteit nodig, geschikt voor beginners, compact systeem.
Nadelen: beperkt tot 6 planten, geen precieze regeling per plant, minder duurzame materialen dan duurdere systemen.

Het Big Drippa systeem is verkrijgbaar voor €21,95 (link).

💡 Budget-vriendelijke start met automatisch bewateren Het Big Drippa systeem is ideaal als je wil proeven aan automatische bewatering zonder direct veel geld uit te geven. Voor minder dan €25 heb je een werkend druppelsysteem voor maximaal 6 planten. Geen elektriciteit, geen installateur, geen gedoe. Nadeel is wel dat je ook geen precieze controle hebt over de hoeveelheid water per plant. Het systeem geeft een vaste druppelsnelheid op basis van de hoogte van de tank – hoe hoger je hem zet, hoe meer water er naar de planten vloeit.

Big Drippa bewatering

Het Big Drippa systeem kan handig zijn als je een keer een weekendje van huis bent.

6. Flowerpot Watering Device: bewateren voor een prikkie

Soms heb je gewoon een simpele oplossing nodig voor een weekendje weg. De Flowerpot Watering Device is een van de goedkoopste en snelste manieren daarvoor. Sluit gewoon een fles water aan en prik die bij je wietplanten in de aarde, om tijdelijk automatisch te bewateren.

De plastic prikkers schroef je op een gewone plastic fles met water, en de meeste lege flessen uit de supermarkt passen erop. Via de nauwe druppelaar druppelt het water langzaam in de aarde – perfect voor korte periodes van afwezigheid.

Dit is geen systeem voor permanente automatisering, maar wel een handige noodoplossing. Ideaal voor kwekers die af en toe een lang weekend weg willen zonder zich zorgen te hoeven maken. Het werkt uitsluitend met aarde, dus vertrouw er niet op voor je steenwol of kokos.

Voordelen: extreem goedkoop, werkt met gewone flessen, eenvoudig en snel te gebruiken, geen elektriciteit of pomp, perfect voor korte periodes afwezigheid.

Nadelen: het is een tijdelijke oplossing met beperkte watercapaciteit, niet nauwkeurig regelbaar, alleen geschikt voor aarde.

De Flowerpot Watering Device heeft 6 druppelaars en kost je maar €8,99 (link).

🆘 Perfecte noodoplossing voor minder dan een tientje Voor €8,99 koop je een setje van 6 druppelaars voor 6 plastic flessen en wietplanten. Gebruik grotere flessen (1,5 of 2 liter) voor meer capaciteit, maar let op: dit watergiftsysteem werkt alleen met aarde en alleen met planten die niet te veel drinken (dus niet met de allergrootste wietplanten).

De Flowerpot Watering Device

De Flowerpot Watering Device is een snelle en goedkope oplossing als je een keer zelf geen water kunt geven.

7. Wick-systeem: capillair bewateren voor niks 🪡

Het wick-systeem is de meest eenvoudige vorm van passief bewateren en kost je letterlijk niets: een stuk touw (de wick dus) verbindt een waterreservoir met de aarde in je pot. Door capillaire werking trekt de aarde zelf vocht omhoog via het touw, precies zoveel als de plant nodig heeft. Je hebt er geen elektriciteit, geen pomp en geen timer voor nodig. Alleen een emmer water, een stuk katoen of henneptouw, en een gaatje in de bodem van je pot.

Voordelen: volledig gratis, geen elektriciteit of installatie nodig, reageert op de waterbehoefte van de plant, ideaal voor kleine planten en zaailingen.
Nadelen: beperkte capaciteit voor grote of dorstige planten, werkt het beste met lossere aarde of kokos, reservoir moet regelmatig bijgevuld worden.

Het wick systeem is volledig gratis zelf te maken.

🪡 Zo maak je een wick-systeem Neem een emmer of bak als reservoir en zet je pot er bovenop (of ernaast). Rijg een stuk dik katoenen touw of henneptouw door een gaatje in de bodem van de pot, zodat één uiteinde in de aarde steekt en het andere in het water hangt. De aarde zuigt vocht op via het katoen, zodra het medium begint op te drogen.

Gebruik bij voorkeur lossere aarde of een mix met perliet. Compacte aarde werkt namelijk minder goed bij passief bewateren. Dit systeem is perfect voor kleine planten in de vegetatieve fase, maar minder geschikt voor grote wietplanten die veel water nodig hebben.

Wick systeem voor passief water geven

Illustratieve weergave van de werking van het wick systeem. Gemakkelijk zelf te maken met een emmer en een stuk touw van katoen.