- Dr. Groens Frosty Tooth plantjes krijgen nieuwe schoenen
- Studie: ‘Regelmatige cannabis consument slaapt te lang of te kort’
- Stuur een kerstkaartje naar Belgische wiet gevangene Jan C
- Willie ‘wortelt’ 3 uitvindingen voor zijn nieuwe kweekronde
- Gemakkelijk wiet kweken voor luie blowers
- Chocolato: fruit en cacao in één heerlijke wietsoort
Mr. Veldman • ‘Stofgroepenverbod’ is tot mislukking gedoemd

Met het op 1 juli jl. in werking getreden Stofgroepenverbod bindt nu ook de Nederlandse justitie de strijd aan met de zogeheten designerdrugs. Deze chemische poedertjes hebben psychoactieve werking en worden veelal online verkocht. Vooral onder jongeren schijnt deze nieuwe vorm van chemisch opgewekt geluk geliefd. Maar wat is het effect van dit nieuwe verbod? Weerhoudt het jongeren om dit chemisch geluk in te nemen?
Nieuwe waslijst aan stofjes in Opiumwet
Voorbeelden van deze trendy poedertjes zijn 3-MMC, 3-CMC, 2-MMC, Poes of Miauw. Er is een nieuwe lijst 1A in de Opiumwet opgenomen met een waslijst aan populaire stofjes.
Als je die nieuwe lijst doorleest heb je een gedegen chemische opleiding nodig om te begrijpen wat er nu allemaal weer verboden is. De lijst vermeldt een duizelingwekkende hoeveelheid namen van middelen die als harddrugs worden beschouwd.
Designerdrugs verbieden lijkt praktisch onmogelijk
Het primaire doel van deze wetgeving is om de strijd aan te gaan met producenten van dergelijke psychoactieve stoffen. Met een spreekwoordelijke druk op de knop moeten nieuwe designerdrugs verboden worden. Tot het moment van invoering van de nieuwe lijst 1A bakten producenten sneller nieuwe pillen dan de beleidsmakers wetten kunnen schrijven.

Alweer een verbod dat zeer waarschijnlijk niet gehandhaafd kan worden… [Photo by ilgmyzin on Unsplash]
Als de effecten van dit al bijna 10 jaar oude verbod in deze landen wordt bezien, dan luidt de conclusie dat dit niét heeft geleid tot een verminderde beschikbaarheid of een verminderd aantal gebruikers. Er is weinig reden om aan te nemen dat dit in Nederland anders zal zijn.
Achter de drugsfeiten aanlopen
Justitie loopt jammer genoeg weer achter de feiten aan. De designers van deze drugs worden zo op hun wenken bediend. Er wordt bij justitie geen moment gesproken over preventie, voorlichting of het signaleren van misstanden.
Dit zoveelste nieuwe Nederlandse verbod is tot mislukking gedoemd. Justitiebazen zouden beter eerst eens navraag moeten doen bij buurlanden die al ruime ervaring hebben met dit verbod. Dan zou het besef rijzen dat er meer nodig is dan het zoveelste verbod de wereld in te slingeren.





































































