(advertentie)
(advertentie)
(advertentie)

Een veel gehoord argument van tegenstanders is dat minderjarigen steeds meer zullen gaan blowen als wiet legaal is. Welnu, daar kwam je als hater misschien nog mee weg toen wiet nergens legaal was (een theorie is immers een theorie), maar tegenwoordig is er keihard bewijs van het tegendeel. Wanneer cannabis legaal is gaan juist steeds MINDER adolescenten blowen!

Linksom of rechtsom… legaal is beter

Op zich willen wij helemaal niemand het recht op cannabis ontzeggen natuurlijk. Verbieden heeft nog nooit zin gehad. Alleen is het wel wetenschappelijk vastgesteld dat de hersenen van minderjarigen nog niet volgroeid zijn en daardoor wel degelijk negatief kunnen worden beïnvloed door regelmatige consumptie van wiet – zeker de sterke strains van vandaag de dag met THC-percentages boven de 20 procent.

Kortom, wacht er als middelbare scholier liever nog een paar jaartjes mee en laat eerst je brein tot volle wasdom komen voor je het verwent met cannabis. Dat gezegd hebbende, blijkt in de VS dat juist het legaliseren van cannabis leidt tot minder blowende minderjarigen!

Kwart miljoen jongeren over periode van 30 jaar gemonitord

Dus niét het streng verbieden en hard aanpakken zoals we in de war on drugs steevast doen en wat het idee is dat tegenstanders altijd bepleiten, maar precies het tegenovergestelde. Het bewijs daarvoor wordt – niet voor het eerst – geleverd door wetenschappelijk onderzoek.

De studie met de titel ‘Trends in US adolescent cannabis use, 1991-2023‘ is in februari gepubliceerd in het vaktijdschrift Addictive Behaviors.

De onderzoekers analyseerden gegevens van de Youth Risk Behavior Survey uit de periode 1991-2023, een tweejaarlijkse enquête onder Amerikaanse middelbare scholieren die representatief is voor de schoolgemeenschap.

Men keek daarbij specifiek naar ‘levenslang’, ‘recent’ en ‘vroeg beginnen met’ cannabisgebruik. Trends in cannabisgebruik werden onderzocht naar geslacht en ras/etniciteit. De gegevens van bijna een kwart miljoen ‘high schoolers’ zijn voor de studie geanalyseerd.

Op alle gebieden daalt na 1999 cannabisgebruik bij jongeren

In 1993 was cannabis nog nergens in de Verenigde Staten gelegaliseerd, in 2023 was legale medicinale en/of recreatieve wiet voor een meerderheid van de Amerikaanse volwassenen legaal te verkrijgen. Maar de angst dat die legalisatiegolf leidt tot meer blowende minderjarigen blijkt een wassen neus.

Over de verschillende demografische groepen heen vertonen de percentages cannabisgebruik onder adolescenten grotendeels een ‘vergelijkbaar omgekeerd U-vormig patroon’, met een piek in 1999 en een daaropvolgende daling:

  • Het percentage mensen dat ooit cannabis heeft gebruikt daalde van 47,3% in 1999 naar 30,1% in 2023.
  • Recent gebruik nam af van 27,1% naar 17,8% .
  • Beginnen met cannabisgebruik op jonge leeftijd daalde van 11,5% naar 6,5%

Opmerkelijk: vrouwen hebben mannen ingehaald met blowen

Er vond een significante verschuiving plaats tussen mannen en vrouwen, blijkt verder uit deze omvangrijke analyse. Waar mannen historisch gezien hogere percentages rapporteerden, lieten vrouwen in 2023 een hogere prevalentie zien van zowel levenslang (33,4% versus 27,0%) als recent gebruik (19,4% versus 16,4%).

Er bleven consistente raciale/etnische verschillen bestaan, waarbij Aziatische adolescenten consequent lagere prevalentiecijfers rapporteerden en niet-Spaanse zwarte en Spaanse adolescenten hogere cijfers rapporteerden op de meeste meetpunten.

Conclusie: De prevalentie van cannabisgebruik gedurende het leven, recent en op jonge leeftijd steeg in de jaren negentig, bereikte een piek rond 1999 en is sindsdien gedaald.

Wij zouden er vanuit het standpunt van de gezondheid van onze jeugd nog iets aan toe willen voegen: cannabis nu onmiddellijk legaliseren, ook hier!

[beeld: Shutterstock]