(advertentie)
(advertentie)
(advertentie)

Zowaar een Belgische studie die met positieve conclusies komt over cannabis, het moest eens gebeuren. Onderzoekers bij de buren doken in één van de hardnekkigste stereotypen over cannabis consumenten: dat die wezenloos aan de bank geplakt blijven zitten. Welnu, die vlieger gaat niet op en kan richting de hakselaar!

Belgische cannabis consumenten onderzocht

Natuurlijk zijn er al eerder onderzoeken gedaan en gepubliceerd waaruit blijkt dat het allemaal wel meevalt met die aartsluie stoners. Maar dat het nu Belgische wetenschappers zijn die dit vooroordeel (opnieuw) onderuit schoffelen, maakt het toch wel weer bijzonder.

Deze studie zich op het analyseren van huidige cannabisgebruikers, in tegenstelling tot vroegere of levenslange wietconsumenten. Het onderzoek is in april gepubliceerd in het tijdschrift Journal of Cannabis Research, onder de titel ‘Cannabis use is not associated with altered levels of physical activity: evidence from the repeated cross-sectional Belgian Health Interview Survey‘.

Anoniem vanwege de wettelijke status wiet

De wetenschappers maakten gebruik van gegevens van de Belgische gezondheidsenquête (2001-2018) om cannabisgebruik in de afgelopen maand en niveaus van lichamelijke activiteit te analyseren. Het Belgische gezondheidsonderzoek werd vanaf 1997 elke vier tot vijf jaar uitgevoerd.

Er werden gegevens van twee enquêteronden gebruikt. Bijna 20.000 personen in de leeftijd van 15-64 jaar maakten deel uit van het onderzoek.

Vanzelfsprekend werd er gecorrigeerd voor verstorende variabelen. Covariabelen die in beschouwing werden genomen waren leeftijd, opleiding, geslacht, de Global Activity Limitation Indicator, urbanisatiegraad en depressie en angst. Daarnaast keek men naar het jaar waaruit de data kwamen en de locatie.

Vanwege de illegale status van wiet in België werden de antwoorden voor cannabisgebruik anoniem gegeven.

Nauwelijks verschil tussen blowers en niet-blowers

Er werden een regressieanalyse en een propensity score matching-analyse uitgevoerd en geen van beide bevestigde een positief of negatief effect op lichaamsbeweging.

Het onderzoek toonde ook aan dat de waarschijnlijkheid van het rapporteren van cannabis in de afgelopen maand afnam naarmate de leeftijd steeg, samen met een hoger cannabisgebruik gerapporteerd door mannen en personen met angst.

“Er was geen bewijs dat erop wijst dat mensen die in het verleden cannabis gebruikten betere of slechtere lichamelijke activiteitenniveaus hebben dan niet-gebruikers in de Belgische bevolking tussen 15 en 64 jaar”, concluderen de onderzoekers.

Opmerkingen over de onderzoeksmethode

Een overweging bij het evalueren van de resultaten is dat de doelgroep van huidige gebruikers mogelijk niet volledig is vastgelegd – rekening houdend met de mogelijkheid dat sommige deelnemers bijvoorbeeld voor het eerst cannabis gebruikten en daarna nooit meer.

Daarnaast werd er geen informatie verzameld over de frequentie van cannabisgebruik in de afgelopen maand, de geconsumeerde cannabinoïden of wanneer de cannabis werd geconsumeerd in relatie tot fysieke activiteit. In dit onderzoek werd ook geen onderscheid gemaakt tussen medicinale en recreatieve cannabis.

En de conclusie luidt…

Een opmerking over het veronderstelde verband tussen cannabisgebruik en lichaamsbeweging werd door de Belgische onderzoekers opgenomen in de conclusie. Het is er eentje die met een geweldige open deur eindigt, maar we willen ‘m je niet onthouden:

“Hoewel we stellen dat het stereotype beeld van cannabisgebruikers met een meer sedentaire levensstijl kritisch moet worden heroverwogen in het licht van ons en ander onderzoek, zijn we nog steeds van mening dat het bevorderen van voldoende lichaamsbeweging van het grootste belang is, zowel bij gebruikers- als niet-gebruikerspopulaties.”

Oftewel; lusteloos op de bank hangen te niksen is nooit een goed idee, voor blowers net zo min als voor THC-geheelonthouders!

MEER LEZEN OP CNNBS OVER DIT ONDERWERP? CHECK:

[beeld: Shutterstock]
(advertentie)